RM 3,999.00
• Processor: Intel® Core™ 7 150U processor
• Memory: 16GB DDR4 Ram ( 8GB Onboard + 8GB So-dimm )
• Storage: 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
• Color: Terra Cotta
• Graphics: Intel® Graphics
• Ports:
1x USB 2.0 Type-A
1x USB 3.2 Gen 1 Type-C
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A
1x HDMI 1.4
1x 3.5mm Combo Audio Jack
1x DC-in
• Display: 14.0" FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio, IPS-level Panel, LED Backlit, 60Hz refresh rate, 250nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, TÜV Rheinland-certified, Non-touch screen, (Screen-to-body ratio)83%
• Connectivity: Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 1*1 + Bluetooth® 5.2 Wireless Card
• Keyboard: Backlit Chiclet Keyboard
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 Years Asus Global Warranty + 1st Yr Accidental
• Include: Asus Backpack
• Preinstalled: Microsoft Office Home & Student 2024 + Microsoft 365 Basic
Brands Asus
Product Code:   A1404V-APB012WMS  NBKASUSB012WMS
Stock Pre-Order
156 people looked at this product today.
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office Yes
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability No
  • Brand Asus
  • Model Type A1404V-APB012WMS
  • Highlights • Processor: Intel® Core™ 7 150U processor • Memory: 16GB DDR4 Ram ( 8GB Onboard + 8GB So-dimm ) • Storage: 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD • Color: Terra Cotta • Graphics: Intel® Graphics • Ports: 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x DC-in • Display: 14.0" FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio, IPS-level Panel, LED Backlit, 60Hz refresh rate, 250nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, TÜV Rheinland-certified, Non-touch screen, (Screen-to-body ratio)83% • Connectivity: Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 1*1 + Bluetooth® 5.2 Wireless Card • Keyboard: Backlit Chiclet Keyboard • Operating System: Windows 11 Home • Warranty: 2 Years Asus Global Warranty + 1st Yr Accidental • Include: Asus Backpack • Preinstalled: Microsoft Office Home & Student 2024 + Microsoft 365 Basic
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKASUSB012WMS
  • What's in the Box 1u x Asus Vivobook 14 A1404V-APB012WMS Laptop 1u x Asus Backpack
  • Color family Terra Cotta
  • Display Size 14.0"
  • Graphics Memory
  • System Memory 16GB
  • Processor Type Intel® Core™ 7 150U
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x DC-in
  • Graphics Card Intel® Graphics
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type