Acer Swift Lite 14 SFL14-54M-7531 Laptop (Intel® Core™ Ultra 7 155U | 14” WUXGA | 16GB RAM | 512GB SSD | Intel® Graphics | Windows 11 Home | Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic)
RM 3,999.00
• Processor: Intel® Core™ Ultra 7 155U Processor
• Memory: 16GB Onboard LPDDR5
• Storage: 512GB PCIe NVMe Gen4 SSD
• Color: Pink
• Graphics: Intel® Graphics
• Ports:
2 x USB Type-C™ ports supporting:
• USB 3.2 Gen 1 (up to 5 Gbps)
1 x USB Type A 3.2 Gen 1 port
1 x HDMI® 1.4 port with HDCP support
1 x Headphone jack
• Display:
14.0" display with OLED (Organic Light-Emitting Diode) technology, WUXGA 1920 x 1200, high-brightness (400 nits, typical value) Acer CineCrystal™ 16:10 aspect ratio, color gamut DCI-P3 100%(Typical value), certified by True Black HDR 500(@HDR 500, brightness reach 500 nits), Wide viewing angle up to 170 degrees Mercury free, environment friendly
• Connectivity:
WiFi 6
802.11a/b/g/n/ac+ax wireless LAN
• Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz)
• 2x2 MU-MIMO technology
• Keyboard: Backlit Keyboard
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 Years Warranty with 1st Year International Travelers Warranty
• Preinstalled: Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
Brands Acer
Product Code:   SFL14-54M-7531  NBKACER54M7531
Stock Pre-Order
30 people looked at this product today.
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office Yes
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability No
  • Brand Acer
  • Model Type SFL14-54M-7531
  • Name Acer Swift Lite 14 SFL14-54M-7531 Laptop (Intel® Core™ Ultra 7 155U | 14” WUXGA | 16GB RAM | 512GB SSD | Intel® Graphics | Windows 11 Home | Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic)
  • Highlights • Processor: Intel® Core™ Ultra 7 155U Processor • Memory: 16GB Onboard LPDDR5 • Storage: 512GB PCIe NVMe Gen4 SSD • Color: Pink • Graphics: Intel® Graphics • Ports: 2 x USB Type-C™ ports supporting: • USB 3.2 Gen 1 (up to 5 Gbps) 1 x USB Type A 3.2 Gen 1 port 1 x HDMI® 1.4 port with HDCP support 1 x Headphone jack • Display: 14.0" display with OLED (Organic Light-Emitting Diode) technology, WUXGA 1920 x 1200, high-brightness (400 nits, typical value) Acer CineCrystal™ 16:10 aspect ratio, color gamut DCI-P3 100%(Typical value), certified by True Black HDR 500(@HDR 500, brightness reach 500 nits), Wide viewing angle up to 170 degrees Mercury free, environment friendly • Connectivity: WiFi 6 802.11a/b/g/n/ac+ax wireless LAN • Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz) • 2x2 MU-MIMO technology • Keyboard: Backlit Keyboard • Operating System: Windows 11 Home • Warranty: 2 Years Warranty with 1st Year International Travelers Warranty • Preinstalled: Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACER54M7531
  • What's in the Box 1u x Acer Swift Lite 14 SFL14-54M-7531 Laptop
  • Color family Pink
  • Display Size 14.0"
  • Graphics Memory
  • System Memory 16GB
  • Processor Type Intel® Core™ Ultra 7 155U
  • Graphics Card Intel® Graphics
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type