Acer Swift Go 14 SFG14-74T-96C0 Laptop (Intel® Core™ Ultra 9 285H | 14" WUXGA Touch | 32GB RAM | 1TB SSD | Intel® Arc™ Graphics | Windows 11 Home |Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365)
RM 5,999.00
• Processor: Intel® Core™ Ultra 9 285H Processor
• Memory: 32 GB LPDDR5X Ram (Onboard)
• Storage: 1TB PCIe NVMe Gen4 SSD
• Color: Pure Silver
• Graphics: Intel® Arc™ Graphics
• Ports:
2 x USB Type-C™ port supporting:
• USB4® 40Gbps
• Thunderbolt™ 4
• USB charging 5 V; 3 A
• DC-in port 20 V; 100 W
2 x USB Standard-A ports, supporting:
• One port for USB 3.2 Gen 1
• One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging
1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support
1 x microSD™ Card reader
1 x Headphone/speaker jack
• Display: 14.0" WUXGA 1920 x 1200 resolution LED-backlit TFT LCD with integrated multi-touch, 16:10 aspect ratio, Ultra-slim design Mercury free, environment friendly
• Connectivity:
Killer™ Wi-Fi 7 Wireless LAN
• 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be
• Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz
• 2x2 MIMO technology
• Keyboard: Backlit Keyboard
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 Years Acer Warranty with 1st Year International Travelers Warranty
• Include: Acer Backpack
• Preinstalled: Microsoft Office Home & Student + Microsoft 365 Basic
Brands Acer
Product Code:   Swift Go 14  NBKACER74T96C0
Stock Pre-Order
170 people looked at this product today.
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office Yes
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability Yes
  • Brand Acer
  • Model Type Swift Go 14
  • Name Acer Swift Go 14 SFG14-74T-96C0 Laptop (Intel® Core™ Ultra 9 285H | 14" WUXGA Touch | 32GB RAM | 1TB SSD | Intel® Arc™ Graphics | Windows 11 Home | Office Home & Student + Microsoft 365)
  • Highlights • Processor: Intel® Core™ Ultra 9 285H Processor • Memory: 32 GB LPDDR5X Ram (Onboard) • Storage: 1TB PCIe NVMe Gen4 SSD • Color: Pure Silver • Graphics: Intel® Arc™ Graphics • Ports: 2 x USB Type-C™ port supporting: • USB4® 40Gbps • Thunderbolt™ 4 • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 100 W 2 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x microSD™ Card reader 1 x Headphone/speaker jack • Display: 14.0" WUXGA 1920 x 1200 resolution LED-backlit TFT LCD with integrated multi-touch, 16:10 aspect ratio, Ultra-slim design Mercury free, environment friendly • Connectivity: Killer™ Wi-Fi 7 Wireless LAN • 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be • Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz • 2x2 MIMO technology • Keyboard: Backlit Keyboard • Operating System: Windows 11 Home • Warranty: 2 Years Acer Warranty with 1st Year International Travelers Warranty • Include: Acer Backpack • Preinstalled: Microsoft Office Home & Student + Microsoft 365 Basic
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACER74T96C0
  • What's in the Box 1u x Acer Swift Go 14 SFG14-74T-96C0 Laptop 1u x Acer Backpack
  • Color family Pure Silver
  • Display Size 14"
  • Graphics Memory
  • System Memory 32GB
  • Processor Type Intel® Core™ Ultra 9 285H
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 2 x USB Type-C™ port supporting: • USB4® 40Gbps • Thunderbolt™ 4 • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 100 W 2 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x microSD™ Card reader 1 x Headphone/speaker jack
  • Graphics Card Intel® Arc™ Graphics
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type