Acer Swift Go 14 SFG14-74T-54J6 Laptop (Intel Core Ultra 5 225H | 14" WUXGA Touch | 16GB RAM | 512GB SSD | Intel Arc Graphics | Windows 11 Home | Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic)
RM 3,799.00
Intel® Core™ Ultra 5 225H Processor
16GB LPDDR5X RAM (Onboard)
512GB PCIe NVMe Gen4 SSD
Intel® Arc™ Graphics
14.0" WUXGA 1920 x 1200 resolution LED-backlit TFT LCD with integrated multi-touch
Windows 11 Home
2 Years Warranty with 1st Year International Travelers Warranty
Pre-installed MS Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
Brands Acer
Product Code:   SFG14-74T-54J6  NBKACER74T54J6
Stock Pre-Order
160 people looked at this product today.
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office Yes
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability Yes
  • Brand Acer
  • Model Type SFG14-74T-54J6
  • Name Acer Swift Go 14 SFG14-74T-54J6 Laptop (Intel Core Ultra 5 225H | 14" WUXGA Touch | 16GB RAM | 512GB SSD | Intel Arc Graphics | Windows 11 Home | Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic)
  • Highlights Intel® Core™ Ultra 5 225H Processor 16GB LPDDR5X RAM (Onboard) 512GB PCIe NVMe Gen4 SSD Intel® Arc™ Graphics 14.0" WUXGA 1920 x 1200 resolution LED-backlit TFT LCD with integrated multi-touch Windows 11 Home 2 Years Warranty with 1st Year International Travelers Warranty Pre-installed MS Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACER74T54J6
  • What's in the Box 1u x Acer Swift Go 14 SFG14-74T-54J6 Laptop
  • Color family Pure Silver
  • Display Size 14"
  • Graphics Memory
  • System Memory 16GB
  • Processor Type Intel® Core™ Ultra 5 225H
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 2 x USB Type-C™ port supporting: • USB4® 40Gbps • Thunderbolt™ 4 • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 100 W 2 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x microSD™ Card reader 1 x Headphone/speaker jack
  • Operating System Windows 11 Home
  • Graphics Card Intel® Arc™ Graphics
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type