Acer Swift Go 14 Ai SFG14-64-R5CN Laptop (AMD Ryzen™ AI 7 350 | 14” WQXGA+ 2.8K OLED | 16GB RAM | 1TB SSD | AMD Radeon™ Graphics | Windows 11 Home | Microsoft Office Home & Student + Microsoft 365)
RM 4,999.00
• Processor: AMD Ryzen™ AI 7 350 Processor
• Memory: 16GB LPDDR5X Ram (onboard)
• Storage: 1TB Gen4 PCIe NVMe SSD
• Color: Pure Silver
• Graphics: AMD Radeon™ 860M Graphics
• Ports:
2 x USB Type-C™ port, supporting:
• USB4® 40Gbps
• USB charging 5 V; 3 A
• DC-in port 20 V; 100 W
2 x USB Standard-A ports, supporting:
• One port for USB 3.2 Gen 1
• One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging
1 x HDMI
• Display:14" display with OLED (Organic Light-Emitting Diode) technology, WQXGA+ 2880 x 1800, high-brightness (400 nits) Acer CineCrystal™ 16:10 aspect ratio, color gamut DCI-P3 100%, certified by True Black HDR500(@HDR 500, brightness reach 500 nits) Wide view
• Connectivity:
Wi-Fi 7 Wireless LAN
• 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be
• Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz
• 2x2 MIMO technology
Supports Bluetooth® 5.4 or above
Supports Bluetooth LE Audio (LC3)
• Keyboard: Backlit Keyboard
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 Years Warranty with 1st Year International Travelers Warranty
• Include: Acer Backpack
• Preinstalled: Microsoft Office Home & Student + Microsoft 365 Basic
Brands Acer
Product Code:   SFG14-64-R5CN  NBKACER464R5CN
Stock In Stock
195 people looked at this product today.
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office Yes
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability No
  • Brand Acer
  • Model Type Swift Go 14 A
  • Name Acer Swift Go 14 Ai SFG14-64-R5CN Laptop (AMD Ryzen™ AI 7 350 | 14” WQXGA+ 2.8K OLED | 16GB RAM | 1TB SSD | AMD Radeon™ Graphics | Windows 11 Home | Microsoft Office Home & Student + Microsoft 365)
  • Highlights • Processor: AMD Ryzen™ AI 7 350 Processor • Memory: 16GB LPDDR5X Ram (onboard) • Storage: 1TB Gen4 PCIe NVMe SSD • Color: Pure Silver • Graphics: AMD Radeon™ 860M Graphics • Ports: 2 x USB Type-C™ port, supporting: • USB4® 40Gbps • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 100 W 2 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging 1 x HDMI • Display:14" display with OLED (Organic Light-Emitting Diode) technology, WQXGA+ 2880 x 1800, high-brightness (400 nits) Acer CineCrystal™ 16:10 aspect ratio, color gamut DCI-P3 100%, certified by True Black HDR500(@HDR 500, brightness reach 500 nits) Wide view • Connectivity: Wi-Fi 7 Wireless LAN • 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be • Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz • 2x2 MIMO technology Supports Bluetooth® 5.4 or above Supports Bluetooth LE Audio (LC3) • Keyboard: Backlit Keyboard • Operating System: Windows 11 Home • Warranty: 2 Years Warranty with 1st Year International Travelers Warranty • Include: Acer Backpack • Preinstalled: Microsoft Office Home & Student + Microsoft 365 Basic
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACER464R5CN
  • What's in the Box 1u x Acer Swift Go 14 Ai SFG14-64-R5CN Laptop 1u x Acer Backpack
  • Color family Pure Silver
  • Display Size 14" WQXGA+
  • Graphics Memory
  • System Memory 16GB
  • Processor Type AMD Ryzen™ AI 7 350
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 2 x USB Type-C™ port, supporting: • USB4® 40Gbps • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 100 W 2 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging 1 x HDMI
  • Graphics Card AMD Radeon™ 860M
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type