Acer Swift Go 14 Ai SFG14-64-R3UG Laptop (AMD Ryzen AI 5-340 | 14" WQXGA+ OLED | 16GB RAM | 512GB SSD | AMD Radeon Graphics | Windows 11 Home | Office Home & Student + M365)
RM 4,499.00
• Processor: AMD Ryzen™ AI 5 340 hexa-core processor
• Memory: 16GB Onboard LPDDR5X
• Storage: 512GB PCIe NVMe Gen4 SSD
• Color: Pure Silver
• Graphics: AMD Radeon Graphics
• Ports:
2 x USB Type-C™ port, supporting:
• USB4® 40Gbps
• USB charging 5 V; 3 A
• DC-in port 20 V; 100 W
2 x USB Standard-A ports, supporting:
• One port for USB 3.2 Gen 1
• One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging
1 x HDMI
• Display:14" FHD IPS Slim Bezel Display
• Connectivity:
Wi-Fi 7 Wireless LAN
• 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be
• Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz
• 2x2 MIMO technology
Supports Bluetooth® 5.4 or above
Supports Bluetooth LE Audio (LC3)
• Keyboard: Backlit Keyboard
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: Two (2) Years Warranty with 1st year International Travelers Warranty (ITW)
• Include: Acer Urban Backpack V2
• Preinstalled: Microsoft Office Home & Student + Microsoft 365 Basic
Brands Acer
Product Code:   Swift Go 14 Ai  NBKACER464R3UG
Stock In Stock
62 people looked at this product today.
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability
  • Brand Acer
  • Model Type Swift Go 14 Ai
  • Name Acer Swift Go 14 Ai SFG14-64-R3UG Laptop (AMD Ryzen AI 5-340 | 14" WQXGA+ OLED | 16GB RAM | 512GB SSD | AMD Radeon Graphics | Windows 11 Home | Office Home & Student + M365)
  • Highlights • Processor: AMD Ryzen™ AI 5 340 hexa-core processor • Memory: 16GB Onboard LPDDR5X • Storage: 512GB PCIe NVMe Gen4 SSD • Color: Pure Silver • Graphics: AMD Radeon Graphics • Ports: 2 x USB Type-C™ port, supporting: • USB4® 40Gbps • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 100 W 2 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging 1 x HDMI • Display:14" FHD IPS Slim Bezel Display • Connectivity: Wi-Fi 7 Wireless LAN • 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be • Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz • 2x2 MIMO technology Supports Bluetooth® 5.4 or above Supports Bluetooth LE Audio (LC3) • Keyboard: Backlit Keyboard • Operating System: Windows 11 Home • Warranty: Two (2) Years Warranty with 1st year International Travelers Warranty (ITW) • Include: Acer Urban Backpack V2 • Preinstalled: Microsoft Office Home & Student + Microsoft 365 Basic
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACER464R3UG
  • What's in the Box 1u x Acer Swift Go 14 Ai SFG14-64-R3UG Laptop 1u x Acer Backpack
  • Color family Pure Silver
  • Display Size 14"
  • Graphics Memory
  • System Memory 16GB
  • Processor Type AMD Ryzen™ AI 5 340
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 2 x USB Type-C™ port, supporting: • USB4® 40Gbps • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 100 W 2 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging 1 x HDMI
  • Graphics Card AMD Radeon Graphics
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type