Acer Swift Go 14 AI SFG14-75-952G Laptop (Intel® Core™ Ultra 9 288V | 14" WUXGA OLED | 32GB RAM | 1TB SSD | Intel® Arc™ Graphics | Windows 11 Home | Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic)
RM 5,799.00
• Processor: Intel® Core™ Ultra 9 288V Processor
• Memory: 32GB Onboard LPDDR5X Ram
• Storage: 1 Tb, PCIe Gen4, 16 Gb/s, NVMe
• Color: Steam Blue
• Graphics: Intel® ARC™ Graphics 140V
• USB4® 40Gbps
• Thunderbolt™ 4
• USB charging 5 V; 3 A
• DC-in port 20 V; 65 or 100 W
1 x microSD™ Card reader
1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support
• Display: 14.0" display OLED technology, WUXGA 1920 x 1200, 400 nits, typical value, Acer CineCrystal™
• Connectivity: Intel® Wi-Fi 7 Wireless LAN
• 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be
• Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz
• 2x2 MIMO technology
• Keyboard:
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 Years Warranty with 1st Year International Travelers Warranty
• Pre-installed Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
Brands Acer
Product Code:   SFG14-75-952G  NBKACER475952G
Stock In Stock
236 people looked at this product today.
Whataspp   Talk To Us on WhatsApp WeChat  Talk To Us On WeChat
Product Description
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability No
  • Brand Acer
  • Model Type SFG14-75-952G
  • Name Acer Swift Go 14 AI SFG14-75-952G Laptop (Intel® Core™ Ultra 9 288V | 14" WUXGA OLED | 32GB RAM | 1TB SSD | Intel® Arc™ Graphics | Windows 11 Home | Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic)
  • Highlights • Processor: Intel® Core™ Ultra 9 288V Processor • Memory: 32GB Onboard LPDDR5X Ram • Storage: 1 Tb, PCIe Gen4, 16 Gb/s, NVMe • Color: Steam Blue • Graphics: Intel® ARC™ Graphics 140V • Ports: 2 x USB Type-C™ port supporting: • USB4® 40Gbps • Thunderbolt™ 4 • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 65 or 100 W 2 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging 1 x microSD™ Card reader 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support • Display: 14.0" display OLED technology, WUXGA 1920 x 1200, 400 nits, typical value, Acer CineCrystal™ • Connectivity: Intel® Wi-Fi 7 Wireless LAN • 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be • Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz • 2x2 MIMO technology • Keyboard: • Operating System: Windows 11 Home • Warranty: 2 Years Warranty with 1st Year International Travelers Warranty • Pre-installed Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACER475952G
  • What's in the Box 1u x Acer Swift Go 14 AI SFG14-75-952G Laptop
  • Color family Blue
  • Display Size 14"
  • Graphics Memory
  • System Memory 32GB
  • Processor Type Intel® Core™ Ultra 9 288V
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 2 x USB Type-C™ port supporting: • USB4® 40Gbps • Thunderbolt™ 4 • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 65 or 100 W 2 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging 1 x microSD™ Card reader 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support
  • Graphics Card Intel® ARC™ Graphics 140V
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type
  • Warranty Period 2 years
  • Package Length 40
  • Package Width 35
  • Package Height 20
  • Package Weight 4
  • Processor Type (CPU brand) Intel® Core™ Ultra 9 288V