RM 6,749.00 RM 8,999.00 -25%
• Processor: Intel® Core™ Ultra 7 255HX processor
• Memory: 16GB Dual-channel DDR5 RAM (2 Slots, Max 64GB DDR5)
• Storage: 1TB Gen4 PCIe NVMe SSD
• Color: Black
• Graphics: NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 with 8 GB of dedicated GDDR7 VRAM
• Ports:
1 x USB Type-C™ port supporting:
• USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps)
• DisplayPort over USB-C
• Thunderbolt™ 4
• USB charging 5 V; 3 A
• DC-in port 20 V; 90 or 100 W
• DisplayPort over USB-C
• USB charging 5 V; 3 A
• DC-in port 20 V; 90 W
3 x USB Standard-A ports, supporting:
• One port for USB 3.2 Gen 1
• One port for USB 3.2 Gen 2
• One port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging
1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support
1 x Ethernet (RJ-45) port
1 x DC-in jack for AC adapter
1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone
• Display: 16" display with OLED (Organic Light-Emitting Diode) technology, WQXGA 2560 x 1600, high-brightness (400 nits, typical value) Acer CineCrystal™ 16:10 aspect ratio, color gamut DCI-P3 100%(Typical value), support 240Hz, certified by True Black HDR 500(@HDR 500, brightness reach 500 nits), Nvidia Advanced Optimus capable. Wide viewing angle up to 178 degrees.Mercury free, environment friendly
• Connectivity:
Killer™ Wireless Wi-Fi 6E 1675i
• 802.11 a/b/g/n/ac/ax wireless LAN
• Band: 2.4 GHz, 5 GHz and 6 GHz
• 2x2 MU-MIMO technology
Killer™ Ethernet E3100G
• 2.5G Ethernet
• Killer Control Center
• Lag and Latency Reduction™ Technology
• Advanced Stream Detect™2.0
• Killer DoubleShot™ Pro enabled
• GameFast™ Technology
Supports Bluetooth® 5.4 or above
Supports Bluetooth LE Audio (LC3)
• Keyboard:4 Zone Backlit Keyboard
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 Years Acer OnSite warranty + Acidental Damage / Theft warranty
• Include: Acer Backpack
Brands Acer
Product Code:   Predator Helios Neo 16S Ai  NBKACERS7177TF
Stock In Stock
Available Options
169 people looked at this product today.
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability
  • Brand Acer
  • Model Type Predator Helios Neo 16S Ai
  • Highlights • Processor: Intel® Core™ Ultra 7 255HX processor • Memory: 16GB Dual-channel DDR5 RAM (2 Slots, Max 64GB DDR5) • Storage: 1TB Gen4 PCIe NVMe SSD • Color: Black • Graphics: NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 with 8 GB of dedicated GDDR7 VRAM • Ports: 1 x USB Type-C™ port supporting: • USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) • DisplayPort over USB-C • Thunderbolt™ 4 • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 90 or 100 W 1 x USB Type-C™ port, supporting: • USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) • DisplayPort over USB-C • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 90 W 3 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 2 • One port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x Ethernet (RJ-45) port 1 x DC-in jack for AC adapter 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone • Display: 16" display with OLED (Organic Light-Emitting Diode) technology, WQXGA 2560 x 1600, high-brightness (400 nits, typical value) Acer CineCrystal™ 16:10 aspect ratio, color gamut DCI-P3 100%(Typical value), support 240Hz, certified by True Black HDR 500(@HDR 500, brightness reach 500 nits), Nvidia Advanced Optimus capable. Wide viewing angle up to 178 degrees.Mercury free, environment friendly • Connectivity: Killer™ Wireless Wi-Fi 6E 1675i • 802.11 a/b/g/n/ac/ax wireless LAN • Band: 2.4 GHz, 5 GHz and 6 GHz • 2x2 MU-MIMO technology Killer™ Ethernet E3100G • 2.5G Ethernet • Killer Control Center • Lag and Latency Reduction™ Technology • Advanced Stream Detect™2.0 • Killer DoubleShot™ Pro enabled • GameFast™ Technology Supports Bluetooth® 5.4 or above Supports Bluetooth LE Audio (LC3) • Keyboard:4 Zone Backlit Keyboard • Operating System: Windows 11 Home • Warranty: 2 Years Acer OnSite warranty + Acidental Damage / Theft warranty • Include: Acer Backpack
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACERS7177TF
  • Color family Black
  • Display Size 16"
  • Graphics Memory
  • System Memory 1TB
  • Processor Type Intel® Core™ Ultra 7 255HX
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 1 x USB Type-C™ port supporting: • USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) • DisplayPort over USB-C • Thunderbolt™ 4 • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 90 or 100 W 1 x USB Type-C™ port, supporting: • USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) • DisplayPort over USB-C • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 90 W 3 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 2 • One port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x Ethernet (RJ-45) port 1 x DC-in jack for AC adapter 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone
  • Graphics Card NVIDIA® GeForce RTX™ 5060
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type