Acer Predator Helios Neo 16 PHN16-72-52TR Gaming Laptop (NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 | C i5-14450HX | 16" | 16GB RAM | 1TB SSD | Windows 11 Home)
RM 4,999.00
• Processor: Intel® Core™ i5-14450HX processor
• Memory: 16GB Dual-channel DDR5 SDRAM
• Storage: 1TB PCIe Gen4, 16Gb/s, NVMe SSD
• Color: Black
• Graphics: NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 6GB GDDR6
• Ports:
2 x USB Type-C™ ports supporting:
• USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps)
• DisplayPort over USB-C
• Thunderbolt™ 4
• USB charging 5 V; 3 A
• DC-in port 20 V; 65 or 100 W
3 x USB Standard-A ports supporting:
• One port for USB 3.2 Gen 1
• One port for USB 3.2 Gen 2
• One port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging
1 x Ethernet (RJ-45) port
1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support
1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone
1 x microSD™ Card reader
• Display:16.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WQXGA 2560 x 1600
• Connectivity:
Killer Wireless Wi-Fi 6E 1675i
• 802.11 a/b/g/n/ac/ax wireless LAN
• Band: 2.4 GHz, 5 GHz and 6 GHz
• 2x2 MU-MIMO technology
Killer™ Ethernet E3100G
• 2.5G Ethernet
• Killer Control Center
• Lag and Latency Reduction™ Technology
• Advanced Stream Detect™2.0
• Killer DoubleShot™ Pro enabled
• GameFast™ Technology
Supports Bluetooth® 5.3 or above
Supports Bluetooth LE Audio (LC3)
• Keyboard: 4-zone RGB Keyboard
• Operating System: Windows 11 Home
• Include: Acer Backpack
Brands Acer
Product Code:   Predator Helios Neo 16  NBKACERN1652TR
Stock Pre-Order
190 people looked at this product today.
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability
  • Brand Acer
  • Model Type Predator Helios Neo 16
  • Name Acer Predator Helios Neo 16 PHN16-72-52TR Gaming Laptop (NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 | C i5-14450HX | 16" | 16GB RAM | 1TB SSD | Windows 11 Home)
  • Highlights • Processor: Intel® Core™ i5-14450HX processor • Memory: 16GB Dual-channel DDR5 SDRAM • Storage: 1TB PCIe Gen4, 16Gb/s, NVMe SSD • Color: Black • Graphics: NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 6GB GDDR6 • Ports: 2 x USB Type-C™ ports supporting: • USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) • DisplayPort over USB-C • Thunderbolt™ 4 • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 65 or 100 W 3 x USB Standard-A ports supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 2 • One port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging 1 x Ethernet (RJ-45) port 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone 1 x microSD™ Card reader • Display:16.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WQXGA 2560 x 1600 • Connectivity: Killer Wireless Wi-Fi 6E 1675i • 802.11 a/b/g/n/ac/ax wireless LAN • Band: 2.4 GHz, 5 GHz and 6 GHz • 2x2 MU-MIMO technology Killer™ Ethernet E3100G • 2.5G Ethernet • Killer Control Center • Lag and Latency Reduction™ Technology • Advanced Stream Detect™2.0 • Killer DoubleShot™ Pro enabled • GameFast™ Technology Supports Bluetooth® 5.3 or above Supports Bluetooth LE Audio (LC3) • Keyboard: 4-zone RGB Keyboard • Operating System: Windows 11 Home • Warranty: 2 Years OnSite Warranty with Accidental Damage & Theft + 1 Year International Travelers Warranty • Include: Acer Backpack
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACERN1652TR
  • Color family Black
  • Display Size 16"
  • Graphics Memory
  • System Memory 16GB
  • Processor Type Intel® Core™ i5-14450HX
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 2 x USB Type-C™ ports supporting: • USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) • DisplayPort over USB-C • Thunderbolt™ 4 • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 65 or 100 W 3 x USB Standard-A ports supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 2 • One port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging 1 x Ethernet (RJ-45) port 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone 1 x microSD™ Card reader
  • Graphics Card NVIDIA® GeForce RTX™ 4050
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type