Acer Predator Helios 18 Ai PH18-73-90Z9 Gaming Laptop (NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 | CU 9 -275HX | 18" WQUXGA | 96GB RAM | 4TB SSD | Windows 11 Home | Office Home & Student + M365)
RM 20,329.00 RM 23,999.00 -15%
• Processor: Intel® Core™ Ultra 9 275HX
• Memory: 96GB DDR5 5600Mhz
• Storage: 4TB PCIe NVMe Gen4 SSD
• Color: Black
• Graphics: NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 24GB GDDR7
• Ports:
3 x USB Standard-A ports, supporting:
• 1 x port for USB 3.2 Gen 1
• 1 x port for USB 3.2 Gen 2
• 1 x port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging
1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support
1 x SD™ Card reader
1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone
1 x Ethernet (RJ-45) port
• Display:18" WQUXGA 4K 120Hz Slim Bezel Mini LED IPS Display DCI-P3 100%
• Connectivity:
Killer™ Wi-Fi 7 Wireless LAN
• 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be
• Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz
• 2x2 MU-MIMO technology
Killer™ Ethernet E5000B
• 5G Ethernet
• Killer Control Center
• Lag and Latency Reduction™ Technology
• Advanced Stream Detect™2.0
• Killer DoubleShot™ Pro enabled
• GameFast™ Technology
Supports Bluetooth® 5.4 or above
Supports Bluetooth LE Audio (LC3)
• Keyboard: Amber Backlit Keyboard
• Operating System: Windows 11 Home
• Include: Predator Rolltop 18" Utility Backpack
• Preinstalled: Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
Brands Acer
Product Code:   Predator Helios 18 Ai  NBKACERH1890Z9
Stock In Stock
219 people looked at this product today.
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability
  • Brand Acer
  • Model Type Predator Helios 18 Ai
  • Name Acer Predator Helios 18 Ai PH18-73-90Z9 Gaming Laptop (NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 | CU 9 -275HX | 18" WQUXGA | 96GB RAM | 4TB SSD | Windows 11 Home | Office Home & Student + M365)
  • Highlights • Processor: Intel® Core™ Ultra 9 275HX • Memory: 96GB DDR5 5600Mhz • Storage: 4TB PCIe NVMe Gen4 SSD • Color: Black • Graphics: NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 24GB GDDR7 • Ports: 3 x USB Standard-A ports, supporting: • 1 x port for USB 3.2 Gen 1 • 1 x port for USB 3.2 Gen 2 • 1 x port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x SD™ Card reader 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone 1 x Ethernet (RJ-45) port • Display:18" WQUXGA 4K 120Hz Slim Bezel Mini LED IPS Display DCI-P3 100% • Connectivity: Killer™ Wi-Fi 7 Wireless LAN • 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be • Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz • 2x2 MU-MIMO technology Killer™ Ethernet E5000B • 5G Ethernet • Killer Control Center • Lag and Latency Reduction™ Technology • Advanced Stream Detect™2.0 • Killer DoubleShot™ Pro enabled • GameFast™ Technology Supports Bluetooth® 5.4 or above Supports Bluetooth LE Audio (LC3) • Keyboard: Amber Backlit Keyboard • Operating System: Windows 11 Home • Warranty: 2 Years OnSite Warranty with Accidental Damage & Theft + 1 Year International Travelers Warranty • Include: Predator Rolltop 18" Utility Backpack • Preinstalled: Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACERH1890Z9
  • What's in the Box 1u x Acer Predator Helios 18 Ai PH18-73-90Z9 Gaming Laptop 1u x Acer Backpack
  • Color family Black
  • Display Size 18"
  • Graphics Memory
  • System Memory 96GB
  • Processor Type Intel® Core™ Ultra 9 275HX
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 3 x USB Standard-A ports, supporting: • 1 x port for USB 3.2 Gen 1 • 1 x port for USB 3.2 Gen 2 • 1 x port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x SD™ Card reader 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone 1 x Ethernet (RJ-45) port
  • Graphics Card NVIDIA® GeForce RTX™ 5090
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type