Acer Predator Helios 16 Ai PH16-73-93P0 Gaming Laptop (NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 | CU 9-275HX | 16" WQXGA | 32GB RAM | 2TB SSD | Windows 11 Home)
RM 18,999.00
• Processor: Intel® Core™ Ultra 9 275HX processor
• Memory: 32GB DDR5 5600Mhz
• Storage: 2TB PCIe NVMe Gen4 SSD
• Color: Black
• Graphics:NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 24GB GDDR7
• Ports:
2 x USB Type-C™ ports, supporting:
• Thunderbolt™ 5
• USB 3.2 Gen 2x2 (up to 20 Gbps)
• DisplayPort over USB-C
• USB charging 5 V; 3 A
• DC-in port 20 V; 100 W
3 x USB Standard-A ports, supporting:
• 1 x port for USB 3.2 Gen 1
• 1 x port for USB 3.2 Gen 2
• 1 x port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging
1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support
1 x SD™ Card reader
1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone
1 x Ethernet (RJ-45) port
• Display:16.0" display with OLED (Organic Light-Emitting Diode) technology, WQXGA 2560 x 1600, high-brightness (400 nits, typical value) Acer CineCrystal™ 16:10 aspect ratio, color gamut DCI-P3 100%(Typical value), support 240Hz, certified by True Black HDR 500(@HDR 500, brightness reach 500 nits), Nvidia Advanced Optimus capable. Wide viewing angle up to 178 degrees, Mercury free, environment friendly
• Connectivity:
Killer™ Wi-Fi 7 Wireless LAN
• 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be
• Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz
• 2x2 MU-MIMO technology
Killer™ Ethernet E5000B
• 5G Ethernet
• Killer Control Center
• Lag and Latency Reduction™ Technology
• Advanced Stream Detect™2.0
• Killer DoubleShot™ Pro enabled
• GameFast™ Technology
Supports Bluetooth® 5.4 or above
Supports Bluetooth LE Audio (LC3)
• Keyboard: Per Key RGB Keyboard
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 Years Acer OnSite warranty + Acidental Damage / Theft warranty
• Include: Predator Rolltop 18" Utility Backpack
Brands Acer
Product Code:   Predator Helios 16  NBKACERH1693P0
Stock Pre-Order
211 people looked at this product today.
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability
  • Brand Acer
  • Model Type Predator Helios 16 A
  • Name Acer Predator Helios 16 Ai PH16-73-93P0 Gaming Laptop (NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 | CU 9-275HX | 16" WQXGA | 32GB RAM | 2TB SSD | Windows 11 Home)
  • Highlights • Processor: Intel® Core™ Ultra 9 275HX processor • Memory: 32GB DDR5 5600Mhz • Storage: 2TB PCIe NVMe Gen4 SSD • Color: Black • Graphics:NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 24GB GDDR7 • Ports: 2 x USB Type-C™ ports, supporting: • Thunderbolt™ 5 • USB 3.2 Gen 2x2 (up to 20 Gbps) • DisplayPort over USB-C • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 100 W 3 x USB Standard-A ports, supporting: • 1 x port for USB 3.2 Gen 1 • 1 x port for USB 3.2 Gen 2 • 1 x port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x SD™ Card reader 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone 1 x Ethernet (RJ-45) port • Display:16.0" display with OLED (Organic Light-Emitting Diode) technology, WQXGA 2560 x 1600, high-brightness (400 nits, typical value) Acer CineCrystal™ 16:10 aspect ratio, color gamut DCI-P3 100%(Typical value), support 240Hz, certified by True Black HDR 500(@HDR 500, brightness reach 500 nits), Nvidia Advanced Optimus capable. Wide viewing angle up to 178 degrees, Mercury free, environment friendly • Connectivity: Killer™ Wi-Fi 7 Wireless LAN • 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be • Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz • 2x2 MU-MIMO technology Killer™ Ethernet E5000B • 5G Ethernet • Killer Control Center • Lag and Latency Reduction™ Technology • Advanced Stream Detect™2.0 • Killer DoubleShot™ Pro enabled • GameFast™ Technology Supports Bluetooth® 5.4 or above Supports Bluetooth LE Audio (LC3) • Keyboard: Per Key RGB Keyboard • Operating System: Windows 11 Home • Warranty: 2 Years Acer OnSite warranty + Acidental Damage / Theft warranty • Include: Predator Rolltop 18" Utility Backpack
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACERH1693P0
  • What's in the Box 1u x Acer Predator Helios 16 Ai PH16-73-93P0 Gaming Laptop 1u x Acer Backpack
  • Color family Black
  • Display Size 16"
  • Graphics Memory
  • System Memory 32GB
  • Processor Type Intel® Core™ Ultra 9 275HX
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 2 x USB Type-C™ ports, supporting: • Thunderbolt™ 5 • USB 3.2 Gen 2x2 (up to 20 Gbps) • DisplayPort over USB-C • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 100 W 3 x USB Standard-A ports, supporting: • 1 x port for USB 3.2 Gen 1 • 1 x port for USB 3.2 Gen 2 • 1 x port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x SD™ Card reader 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone 1 x Ethernet (RJ-45) port
  • Graphics Card NVIDIA® GeForce RTX™ 5090
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type