Acer Nitro V16S ANV16S-71-58B0 Gaming Laptop (NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 | Intel® Core™ 5 210H | 16” WQXGA | 16GB RAM | 512GB SSD | Windows 11 Home | Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365)
RM 5,049.00 RM 5,199.00 -3%
• Processor: Intel® Core™ 5 210H Processor
• Memory: 16G DDR5-5600 MHz SO-DIMM RAM (Upgradable)
• Storage: 512GB PCIe NVME Gen4 SSD (2 slot SSD)
• Color: Black
• Graphics: NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 with 8 GB GDDR7 VRAM
• Ports:
1 x USB Type-C™ port supporting:
• USB4® 40Gbps
• DisplayPort over USB-C via iGPU
• USB charging 5 V; 3 A
• DC-in port 20 V; 65 W
3 x USB Standard-A ports, supporting:
• One port for USB 3.2 Gen 1
• One port for USB 3.2 Gen 2
• One port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging
1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support
1 x microSD™ Card reader
1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone
1 x Ethernet (RJ-45) port
1 x DC-in jack for AC adapter
• Display:16.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WQXGA 2560 x 1600, high-brightness Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD, supporting 180 Hz, Grey to Grey 3 ms by Overdrive 16:10 aspect ratio, sRGB 100%, Wide viewing angle up to 170 degrees, Ultra-slim design Mercury free, environment friendly
• Connectivity:
Killer™ Wi-Fi 6 AX 1650i
• 802.11 a/b/g/n+acR2+ax wireless LAN
• Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz)
• 2x2 MU-MIMO technology
Killer™ Ethernet E2600
• 10/100/1000 Mbps
• Hibernation mode support
• Wake On Lan support
• IPv4 and IPv6 support
Supports Bluetooth® 5.2 or above
• Keyboard: 4 Zone RGB Backlit Keyboard
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 Years Acer Local Warranty with 1st year International Travelers Warranty
• Include: Acer Backpack
• Preinstalled: Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
Brands Acer
Product Code:   ANV16S-71-58B0  NBKACERS7158B0
Stock In Stock
Available Options
124 people looked at this product today.
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office Yes
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability No
  • Brand Acer
  • Model Type ANV16S-71-58B0
  • Name Acer Nitro V16S ANV16S-71-58B0 Gaming Laptop (Intel® Core™ 5 210H | 16” WQXGA | 16GB RAM | 512GB SSD | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 | Windows 11 Home | Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365)
  • Highlights • Processor: Intel® Core™ 5 210H Processor • Memory: 16G DDR5-5600 MHz SO-DIMM RAM (Upgradable) • Storage: 512GB PCIe NVME Gen4 SSD (2 slot SSD) • Color: Black • Graphics: NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 with 8 GB GDDR7 VRAM • Ports: 1 x USB Type-C™ port supporting: • USB4® 40Gbps • DisplayPort over USB-C via iGPU • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 65 W 3 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 2 • One port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x microSD™ Card reader 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone 1 x Ethernet (RJ-45) port 1 x DC-in jack for AC adapter • Display:16.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WQXGA 2560 x 1600, high-brightness Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD, supporting 180 Hz, Grey to Grey 3 ms by Overdrive 16:10 aspect ratio, sRGB 100%, Wide viewing angle up to 170 degrees, Ultra-slim design Mercury free, environment friendly • Connectivity: Killer™ Wi-Fi 6 AX 1650i • 802.11 a/b/g/n+acR2+ax wireless LAN • Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz) • 2x2 MU-MIMO technology Killer™ Ethernet E2600 • 10/100/1000 Mbps • Hibernation mode support • Wake On Lan support • IPv4 and IPv6 support Supports Bluetooth® 5.2 or above • Keyboard: 4 Zone RGB Backlit Keyboard • Operating System: Windows 11 Home • Warranty: 2 Years Acer Local Warranty with 1st year International Travelers Warranty • Include: Acer Backpack • Preinstalled: Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACERS7158B0
  • What's in the Box 1u x Acer Nitro V16S ANV16S-71-58B0 Gaming Laptop 1u x Acer Backpack
  • Color family Black
  • Display Size 16"
  • Graphics Memory
  • System Memory 16GB
  • Processor Type Intel® Core™ 5 210H
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 1 x USB Type-C™ port supporting: • USB4® 40Gbps • DisplayPort over USB-C via iGPU • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 65 W 3 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 2 • One port for USB 3.2 Gen 2 featuring power off USB charging 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x microSD™ Card reader 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone 1 x Ethernet (RJ-45) port 1 x DC-in jack for AC adapter
  • Graphics Card NVIDIA® GeForce RTX™ 5060
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type