Acer Aspire Lite 16 AL16-51P-50EU Laptop (Intel Core i5-1235U | 16” WUXGA | 8GB RAM | 512GB SSD | Intel® UHD Graphics | Windows 11 Home | Office Home & Student)
RM 2,399.00
• Processor: Intel Core i5-1235U
• Memory: 8 GB DDR5 system memory (upgradable to 32GB DDR5)
• Storage: 512GB PCIe NVMe Gen4 SSD
• Color: Steel Grey
• Graphics: Intel® UHD Graphics
• Ports:
1 x USB Type-C™ port supporting:
• USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps)
• DisplayPort over USB-C
• USB charging 5/9/12/15/20 V; 3.25 A
3 x USB Standard-A ports, supporting:
• USB 3.2 Gen 1
1 x HDMI® 1.4 port with HDCP support
1 x microSD card slot
• Display: 16.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WUXGA 1920 x 1200, Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD 16:10 aspect ratio Wide viewing angle up to 170 degrees Mercury free, environment friendly
• 802.11a/b/g/n/acR2+ax wireless LAN
• Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz)
• 2x2 MU-MIMO technology
• Supports Bluetooth® 5.1
• Keyboard: Non-Backlit Keyboard
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 years Acer Local Warranty with first year International Traveller Warranty
• Include: Acer Backpack
• Preinstalled with Microsoft Office Home and Student + Microsoft 365 Basic
Brands Acer
Product Code:   Aspire Lite 16  NBKACERL1650EU
Stock In Stock
Available Options
8 people looked at this product today.
  • Brand Acer
  • Model Type Aspire Lite 16
  • Highlights • Processor: Intel Core i5-1235U • Memory: 8 GB DDR5 system memory (upgradable to 32GB DDR5) • Storage: 512GB PCIe NVMe Gen4 SSD • Color: Steel Grey • Graphics: Intel® UHD Graphics • Ports: 1 x USB Type-C™ port supporting: • USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) • DisplayPort over USB-C • USB charging 5/9/12/15/20 V; 3.25 A 3 x USB Standard-A ports, supporting: • USB 3.2 Gen 1 1 x HDMI® 1.4 port with HDCP support 1 x microSD card slot • Display: 16.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WUXGA 1920 x 1200, Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD 16:10 aspect ratio Wide viewing angle up to 170 degrees Mercury free, environment friendly • Connectivity: Intel® Wireless Wi-Fi 6 AX201 • 802.11a/b/g/n/acR2+ax wireless LAN • Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz) • 2x2 MU-MIMO technology • Supports Bluetooth® 5.1 • Keyboard: Non-Backlit Keyboard • Operating System: Windows 11 Home • Warranty: 2 years Acer Local Warranty with first year International Traveller Warranty • Include: Acer Backpack • Preinstalled with Microsoft Office Home and Student + Microsoft 365 Basic
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACERL1650EU
  • What's in the Box 1u x Acer Aspire Lite 16 AL16-51P-50EU Laptop 1u x Acer Backpack
  • Color family Steel Grey
  • Display Size 16"
  • Graphics Memory
  • System Memory 8GB
  • Processor Type Intel Core i5-1235U
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 1 x USB Type-C™ port supporting: • USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) • DisplayPort over USB-C • USB charging 5/9/12/15/20 V; 3.25 A 3 x USB Standard-A ports, supporting: • USB 3.2 Gen 1 1 x HDMI® 1.4 port with HDCP support 1 x microSD card slot
  • Graphics Card Intel UHD Graphics
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type