RM 2,399.00
• Processor: Intel Core i5-1334U
• Memory: 16GB DDR5 system memory
• Storage: 512 GB PCIe Gen4, 16 Gb/s, NVMe
• Color: Pure Silver
• Graphics: Intel® UHD Graphics
• Ports:
1 x USB Type-C™ port, supporting:
• USB 3.2 Gen 1 (up to 5 Gbps)
• DisplayPort over USB-C
• USB charging 5/9/12/15/20 V; 3.25 A
3 x USB Standard-A ports, supporting:
• USB 3.2 Gen 1
1 x HDMI® 1.4 port with HDCP support
1 x 3.5 mm headphone/speaker
• Display: 14.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WUXGA 1920 x 1200, high-brightness (300nits), Acer ComfyView™ LED-backlit LCD 16:10 aspect ratio Wide viewing angle up to 170 degrees Mercury free, environment friendly
• Connectivity:
Intel® Wireless Wi-Fi 6 AX201
• 802.11a/b/g/n/acR2+ax wireless LAN
• Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz)
• 2x2 MU-MIMO technology
• Wi-Fi CNVi Interface
• Keyboard: Non-Backlit Keyboard
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 years Acer Local Warranty with first year International Traveller Warranty
• Include: Acer Backpack
• Preinstalled with Microsoft Office Home and Student + Microsoft 365 Basic
Brands Acer
Product Code:   Aspire Lite 14  NBKACER52M57RN
Stock Pre-Order
61 people looked at this product today.
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office Yes
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability No
  • Brand Acer
  • Model Type Aspire Lite 14
  • Highlights • Processor: Intel Core i5-1334U • Memory: 16GB DDR5 system memory • Storage: 512 GB PCIe Gen4, 16 Gb/s, NVMe • Color: Pure Silver • Graphics: Intel® UHD Graphics • Ports: 1 x USB Type-C™ port, supporting: • USB 3.2 Gen 1 (up to 5 Gbps) • DisplayPort over USB-C • USB charging 5/9/12/15/20 V; 3.25 A 3 x USB Standard-A ports, supporting: • USB 3.2 Gen 1 1 x HDMI® 1.4 port with HDCP support 1 x 3.5 mm headphone/speaker • Display: 14.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WUXGA 1920 x 1200, high-brightness (300nits), Acer ComfyView™ LED-backlit LCD 16:10 aspect ratio Wide viewing angle up to 170 degrees Mercury free, environment friendly • Connectivity: Intel® Wireless Wi-Fi 6 AX201 • 802.11a/b/g/n/acR2+ax wireless LAN • Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz) • 2x2 MU-MIMO technology • Wi-Fi CNVi Interface • Keyboard: Non-Backlit Keyboard • Operating System: Windows 11 Home • Warranty: 2 years Acer Local Warranty with first year International Traveller Warranty • Include: Acer Backpack • Preinstalled with Microsoft Office Home and Student + Microsoft 365 Basic
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACER52M57RN
  • What's in the Box 1u x Acer Aspire Lite 14 AL14-52M-57RN Laptop 1u x Acer Backpack
  • Color family Pure Silver
  • Display Size 14"
  • Graphics Memory
  • System Memory 16GB
  • Processor Type Intel Core i5-1334U
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 1 x USB Type-C™ port, supporting: • USB 3.2 Gen 1 (up to 5 Gbps) • DisplayPort over USB-C • USB charging 5/9/12/15/20 V; 3.25 A 3 x USB Standard-A ports, supporting: • USB 3.2 Gen 1 1 x HDMI® 1.4 port with HDCP support 1 x 3.5 mm headphone/speaker
  • Graphics Card Intel® UHD Graphics
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type