Acer Aspire Lite 14 AL14-32P-370U Laptop (Intel Core i3 N355 | 14" WUXGA | 8GB RAM | 512GB SSD | Intel UHD Graphics | Windows 11 Home | Office Home + M365)
RM 1,899.00
• Processor: Intel® Core i3-N355 Processor
• Memory: 8GB DDR5 RAM
• Storage: 512GB PCIe NVMe Gen4 SSD
• Color: Pure Silver
• Graphics: Intel® UHD Graphics
• Display: 14.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WUXGA 1920 x 1200, Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD 16:10 aspect ratio
Ultra-slim design Mercury free, environment friendly
• Ports:
1 x USB Type-C™ port (USB 3.2 Gen 2, up to 5 Gbps, USB charging 5V; 3A)
1 x USB Type-C™ port (USB 2.0)
1 x USB Standard-A port (USB 3.2 Gen 1)
1 x HDMI® 1.4 port with HDCP support
1 x microSD Card Reader
1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone
• Connectivity: Intel® Wireless Wi-Fi 6
• 802.11a/b/g/n/ac/ax wireless LAN
• Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz)
• 2x2 MU-MIMO technology
• Supports Bluetooth® 5.2
• Keyboard: Non-Backlit Keyboard
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 years Acer warranty
• Include: Acer Backpack
• Preinstalled with Microsoft Office Home + Microsoft 365 Basic
Brands Acer
Product Code:   Aspire Lite 14  NBKACER32P370U
Stock In Stock
Available Options
76 people looked at this product today.
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability
  • Brand Acer
  • Model Type Aspire Lite 14
  • Name Acer Aspire Lite 14 AL14-32P-370U Laptop (Intel Core 3 N355 | 14" WUXGA | 8GB RAM | 512GB SSD | Intel UHD Graphics | Windows 11 Home | Office Home + M365)
  • Highlights • Processor: Intel® Core i3-N355 Processor • Memory: 8GB DDR5 RAM • Storage: 512GB PCIe NVMe Gen4 SSD • Color: Pure Silver • Graphics: Intel® UHD Graphics • Display: 14.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WUXGA 1920 x 1200, Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD 16:10 aspect ratio Ultra-slim design Mercury free, environment friendly • Ports: 1 x USB Type-C™ port (USB 3.2 Gen 2, up to 5 Gbps, USB charging 5V; 3A) 1 x USB Type-C™ port (USB 2.0) 1 x USB Standard-A port (USB 3.2 Gen 1) 1 x HDMI® 1.4 port with HDCP support 1 x microSD Card Reader 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone • Connectivity: Intel® Wireless Wi-Fi 6 • 802.11a/b/g/n/ac/ax wireless LAN • Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz) • 2x2 MU-MIMO technology • Supports Bluetooth® 5.2 • Keyboard: Non-Backlit Keyboard • Operating System: Windows 11 Home • Warranty: 2 years Acer warranty • Include: Acer Backpack • Preinstalled with Microsoft Office Home + Microsoft 365 Basic
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACER32P370U
  • What's in the Box 1u x Acer Aspire Lite 14 AL14-32P-370U Laptop 1u x Acer Backpack
  • Color family Pure Silver
  • Display Size 14"
  • Graphics Memory
  • System Memory 512GB
  • Processor Type Intel® Core i3-N355
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports • Ports: 1 x USB Type-C™ port (USB 3.2 Gen 2, up to 5 Gbps, USB charging 5V; 3A) 1 x USB Type-C™ port (USB 2.0) 1 x USB Standard-A port (USB 3.2 Gen 1) 1 x HDMI® 1.4 port with HDCP support 1 x microSD Card Reader 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-in microphone
  • Graphics Card Intel® UHD Graphics
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type