Acer Aspire Lite 14 AL14-31P-C72B Laptop (Intel N100 | 14” WUXGA | 8GB RAM | 512GB SSD | Intel UHD Graphics | Windows 11 Home | Office Home & Student + Office 365)
RM 1,599.00
• Processor: Intel® N100
• Memory: 8 GB of DDR5 SDRAM system memory (upgradable to 32GB DDR5 RAM)
• Storage: 512GB PCIe NVMe SSD
• Color: Pure Silver
• Graphics: Intel® UHD Graphics
• Ports:
1 x USB Type-C™ port supporting:
• USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps)
• DisplayPort over USB-C
3 x USB Standard-A ports, supporting:
• Three ports for USB 3.2 Gen 1
1 x HDMI® 1.4 port with HDCP support
1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headset
• Display: 14.0"" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WUXGA 1920 x 1200, Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD 16:10 aspect ratio
• Connectivity:
Intel® Wireless Wi-Fi 5
• 802.11a/b/g/n/ac wireless LAN
• Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz)
• 2x2 MU-MIMO technology
• Supports Bluetooth® 5.0
• Keyboard: Non-Backlit
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 years Acer Local Warranty with first year International Traveller Warranty
• Include: Acer Backpack
• Preinstalled with Microsoft Office Home and Student + Microsoft 365 Basic
Brands Acer
Product Code:   Aspire Lite 14  NBKACER31PC72B
Stock Pre-Order
22 people looked at this product today.
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office Yes
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability No
  • Brand Acer
  • Model Type Aspire Lite 14
  • Highlights • Processor: Intel® N100 • Memory: 8 GB of DDR5 SDRAM system memory (upgradable to 32GB DDR5 RAM) • Storage: 512GB PCIe NVMe SSD • Color: Pure Silver • Graphics: Intel® UHD Graphics • Ports: 1 x USB Type-C™ port supporting: • USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) • DisplayPort over USB-C 3 x USB Standard-A ports, supporting: • Three ports for USB 3.2 Gen 1 1 x HDMI® 1.4 port with HDCP support 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headset • Display: 14.0"" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WUXGA 1920 x 1200, Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD 16:10 aspect ratio • Connectivity: Intel® Wireless Wi-Fi 5 • 802.11a/b/g/n/ac wireless LAN • Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz) • 2x2 MU-MIMO technology • Supports Bluetooth® 5.0 • Keyboard: Non-Backlit • Operating System: Windows 11 Home • Warranty: 2 years Acer Local Warranty with first year International Traveller Warranty • Include: Acer Backpack • Preinstalled with Microsoft Office Home and Student + Microsoft 365 Basic
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACER31PC72B
  • What's in the Box 1u x Acer Aspire Lite 14 AL14-31P-C72B Laptop 1u x Acer Backpack
  • Color family Pure Silver
  • Display Size 14"
  • Graphics Memory
  • System Memory 8GB
  • Processor Type Intel N100
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 1 x USB Type-C™ port supporting: • USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) • DisplayPort over USB-C 3 x USB Standard-A ports, supporting: • Three ports for USB 3.2 Gen 1 1 x HDMI® 1.4 port with HDCP support 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headset
  • Graphics Card Intel® UHD Graphics
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type