Acer Aspire Go 14 AG14-72P-526S Laptop (Intel® Core™ 5 120U | 14” WUXGA | 16GB RAM | 512GB SSD | Intel® UHD Graphics | Windows 11 Home | Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic)
RM 2,999.00
• Processor: Intel® Core™ 5 120U
• Memory: 16GB DDR4 RAM (Max Memory : 32GB)
• Storage: 512GB PCIe NVMe Gen4 SSD
• Color: Pure Silver
• Graphics:
Intel® UHD Graphics
• Ports:
2 x USB Type-C™ port supporting:
• USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps)
• DisplayPort over USB-C
• USB charging 5 V; 3 A
• DC-in port 20 V; 65 W
2 x USB Standard-A ports, supporting:
• USB 3.2 Gen 1
1 x HDMI 2.1 Port
1 x 3.5mm microphone/headphone jack
• Display:14.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WUXGA 1920 x 1200, Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD, 16:10 aspect ratio Wide viewing angle up to 170 degrees Mercury free, environment friendly
• Connectivity:
Intel® Wireless Wi-Fi 6 AX201
• 802.11a/b/g/n/acR2+ax wireless LAN
• Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz)
• 2x2 MU-MIMO technology
• Supports Bluetooth® 5.1
• Keyboard: Non-Backlit Keyboard
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 Years Warranty with 1st year International Travelers Warranty
• Include: Acer Backpack
• Preinstalled: Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
Brands Acer
Product Code:   AG14-72P-526S  NBKACER72P526S
Stock Pre-Order
114 people looked at this product today.
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office Yes
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability No
  • Brand Acer
  • Model Type AG14-72P-526S
  • Name Acer Aspire Go 14 AG14-72P-526S Laptop (Intel® Core™ 5 120U | 14” WUXGA | 16GB RAM | 512GB SSD | Intel® UHD Graphics | Windows 11 Home | Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic)
  • Highlights • Processor: Intel® Core™ 5 120U • Memory: 16GB DDR4 RAM (Max Memory : 32GB) • Storage: 512GB PCIe NVMe Gen4 SSD • Color: Pure Silver • Graphics: Intel® UHD Graphics • Ports: 2 x USB Type-C™ port supporting: • USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) • DisplayPort over USB-C • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 65 W 2 x USB Standard-A ports, supporting: • USB 3.2 Gen 1 1 x HDMI 2.1 Port 1 x 3.5mm microphone/headphone jack • Display:14.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WUXGA 1920 x 1200, Acer ComfyView™ LED-backlit TFT LCD, 16:10 aspect ratio Wide viewing angle up to 170 degrees Mercury free, environment friendly • Connectivity: Intel® Wireless Wi-Fi 6 AX201 • 802.11a/b/g/n/acR2+ax wireless LAN • Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz) • 2x2 MU-MIMO technology • Supports Bluetooth® 5.1 • Keyboard: Non-Backlit Keyboard • Operating System: Windows 11 Home • Warranty: 2 Years Warranty with 1st year International Travelers Warranty • Include: Acer Backpack • Preinstalled: Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACER72P526S
  • What's in the Box 1u x Acer Aspire Go 14 AG14-72P-526S Laptop
  • Color family Pure Silver
  • Display Size 14.0"
  • Graphics Memory
  • System Memory 16GB
  • Processor Type Intel® Core™ 5 120U
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 2 x USB Type-C™ port supporting: • USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps) • DisplayPort over USB-C • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 65 W 2 x USB Standard-A ports, supporting: • USB 3.2 Gen 1 1 x HDMI 2.1 Port 1 x 3.5mm microphone/headphone jack
  • Graphics Card Intel® UHD Graphics
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type