Acer Aspire 14 Ai A14-52M-51NE Laptop (Intel® Core™ Ultra 5 226V | 14" WUXGA | 16GB RAM | 512GB SSD | Intel Graphics | Windows 11 Home |Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365)
RM 3,999.00
• Processor: Intel® Core™ Ultra 5 226V processor
• Memory: 16GB Onboard LPDDR5X
• Storage: 512GB PCIe NVMe Gen4 SSD
• Color: Steel Grey
• Graphics: Intel® ARC™ Graphics 130V
• Ports:
2 x USB Type-C™ port supporting:
• USB4® 40Gbps
• Thunderbolt™ 4
• USB charging 5 V; 3 A
• DC-in port 20 V; 100 W
2 x USB Standard-A ports, supporting:
• One port for USB 3.2 Gen 1
• One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging
1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support
1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-inmicrophone
• Display: 14.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WUXGA 1920 x 1200, Acer ComfyView™ LCD, 16:10 aspect ratio, Wide viewing angle up to 170 degrees, Mercury free, environment friendly
• Connectivity:
Intel® Wi-Fi 6E Wireless LAN
• 802.11 a/b/g/n/ac/ax
• Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz
• 2x2 MU-MIMO technology
Supports Bluetooth® 5.3 or above
• Keyboard: Backlight Keyboard
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 Years Acer Warranty with 1st Year International Travelers Warranty
• Include: Acer Backpack
Brands Acer
Product Code:   Aspire 14 Ai  NBKACER52M51NE
Stock In Stock
202 people looked at this product today.
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office Yes
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability No
  • Brand Acer
  • Model Type Aspire 14 Ai
  • Name Acer Aspire 14 Ai A14-52M-51NE Laptop (Intel® Core™ Ultra 5 226V | 14" WUXGA | 16GB RAM | 512GB SSD | Intel Graphics | Windows 11 Home | Office Home & Student + Microsoft 365)
  • Highlights • Processor: Intel® Core™ Ultra 5 226V processor • Memory: 16GB Onboard LPDDR5X • Storage: 512GB PCIe NVMe Gen4 SSD • Color: Steel Grey • Graphics: Intel® ARC™ Graphics 130V • Ports: 2 x USB Type-C™ port supporting: • USB4® 40Gbps • Thunderbolt™ 4 • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 100 W 2 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-inmicrophone • Display: 14.0" display with IPS (In-Plane Switching) technology, WUXGA 1920 x 1200, Acer ComfyView™ LCD, 16:10 aspect ratio, Wide viewing angle up to 170 degrees, Mercury free, environment friendly • Connectivity: Intel® Wi-Fi 6E Wireless LAN • 802.11 a/b/g/n/ac/ax • Band: 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz • 2x2 MU-MIMO technology Supports Bluetooth® 5.3 or above • Keyboard: Backlight Keyboard • Operating System: Windows 11 Home • Warranty: 2 Years Acer Warranty with 1st Year International Travelers Warranty • Include: Acer Backpack
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKACER52M51NE
  • What's in the Box 1u x Acer Aspire 14 Ai A14-52M-51NE Laptop 1u x Acer Backpack
  • Color family Steel Grey
  • Display Size 14"
  • Graphics Memory
  • System Memory 16GB
  • Processor Type Intel® Core™ Ultra 5 226V
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 2 x USB Type-C™ port supporting: • USB4® 40Gbps • Thunderbolt™ 4 • USB charging 5 V; 3 A • DC-in port 20 V; 100 W 2 x USB Standard-A ports, supporting: • One port for USB 3.2 Gen 1 • One port for USB 3.2 Gen 1 featuring power off USB charging 1 x HDMI® 2.1 port with HDCP support 1 x 3.5 mm headphone/speaker jack, supporting headsets with built-inmicrophone
  • Graphics Card Intel® ARC™ Graphics 130V
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type
  • Warranty Period 2 years
  • Package Length 40
  • Package Width 35
  • Package Height 20
  • Package Weight 4
  • Processor Type (CPU brand) Intel® Core™ Ultra 5 226V