ASUS Vivobook 16 A1605V-APMB035WMS Laptop (Intel® Core™ 5 120U | 16" WUXGA | 16GB RAM | 512GB SSD | Intel® Graphics | Windows 11 Home |Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365)
RM 2,849.00
• Processor: Intel® Core™ 5 Processor 120U 1.4 GHz (12MB Cache, up to 5.0 GHz, 10 cores, 12 Threads)
• Memory: 16GB (8GB DDR4 on board + 8GB DDR4 SO-DIMM)
• Storage: 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
• Color: Indie Black
• Graphics: Intel® Graphics
• Ports:
1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps)
1x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for power delivery (data speed up to 5Gbps)
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps)
1x HDMI 1.4
1x 3.5mm Combo Audio Jack
1x DC-in
• Display: 16.0-inch, WUXGA (1920 x 1200) 16:10 aspect ratio, LED Backlit, 60Hz refresh rate, 300nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, TÜV Rheinland-certified, Non-touch screen, (Screen-to-body ratio)86%
• Keyboard: Backlit Chiclet Keyboard with Num-key, 1.35mm Key-travel, Precision touchpad
• Operating System: Windows 11 Home
• Warranty: 2 Years Asus warranty
• Include: ASUS Backpack
• Preinstalled: Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
Brands ASUS
Product Code:   Vivobook 16  NBKASUSB035WMS
Stock Pre-Order
115 people looked at this product today.
Item specifics
  • Preinstalled Microsoft Office Yes
  • Storage Type SSD
  • Touch screen availability No
  • Brand ASUS
  • Model Type Vivobook 16
  • Name ASUS Vivobook 16 A1605V-APMB035WMS Laptop (Intel® Core™ 5 120U | 16" WUXGA | 16GB RAM | 512GB SSD | Intel® Graphics | Windows 11 Home |Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365)
  • Highlights • Processor: Intel® Core™ 5 Processor 120U 1.4 GHz (12MB Cache, up to 5.0 GHz, 10 cores, 12 Threads) • Memory: 16GB (8GB DDR4 on board + 8GB DDR4 SO-DIMM) • Storage: 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD • Color: Indie Black • Graphics: Intel® Graphics • Ports: 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps) 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for power delivery (data speed up to 5Gbps) 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x DC-in • Display: 16.0-inch, WUXGA (1920 x 1200) 16:10 aspect ratio, LED Backlit, 60Hz refresh rate, 300nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, TÜV Rheinland-certified, Non-touch screen, (Screen-to-body ratio)86% • Connectivity: Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 1*1 + Bluetooth® 5.2 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) • Keyboard: Backlit Chiclet Keyboard with Num-key, 1.35mm Key-travel, Precision touchpad • Operating System: Windows 11 Home • Warranty: 2 Years Asus warranty • Include: ASUS Backpack • Preinstalled: Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
  • Warranty type Local Manufacturer Warranty
  • Seller SKU NBKASUSB035WMS
  • What's in the Box 1u x ASUS Vivobook 16 A1605V-APMB035WMS Laptop 1u x ASUS Backpack
  • Color family Indie Black
  • Display Size 16"
  • Graphics Memory
  • System Memory 16GB
  • Processor Type Intel® Core™ 5 Processor 120U
  • Wireless Connectivity
  • Input / Output Ports 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps) 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for power delivery (data speed up to 5Gbps) 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x DC-in
  • Graphics Card Intel® Graphics
  • Camera Front
  • 2 in 1 Type